یبوست
تاريخ : دوشنبه 22 خرداد 1391 | 23:30 | نویسنده : مامان مریم

قشنگترین و بهترین شکلک ها برای زیباسازی وبلاگسلام به دوستان عزیزم.اش÷زی برای کودکان دلبندمان یکی از دغدغه های مهم

زندگی ماست و منم سعی کردم تا از تجربه هام  و دستورهای اشبزی  مفید و خوبی که در سایت ها و

کتاب ها هست و برای کودکان دلبندمان مناسبه اینجا و در این دفتر اشبزی بگنجانم.امیدوارم لحظات خوبی را
در این وبلاگ سبری نمایید.

[موضوع : ]
تاريخ : جمعه 20 اسفند 1389 | 10:59 | نویسنده : مامان مریم

براي جلوگيري از يبوست حتما بخوريد

آنتي اکسيدان موجود در خشکبار گشوده شدن شريان‌هاي قلب و مغز را سبب شده و از طرف ديگر به كنترل عملكرد كبد و در نتيجه كنترل و كاهش چربي خون كمك مي‌كند.

سلامت نیوز: يک فوق تخصص تغذيه گفت: براي تامين نيازهاي آنتي اکسيداني بدن مي توان از منابع غذايي موسوم به خشکبار استفاده کرد.

دکتر کيومرث دانشور در گفت‌وگو با (ايسنا) گفت: خشکبار سرشار از مواد آنتي اکسيداني است. خشکبارهاي نارنجي از جمله برگه آلو، انجير، توت خشك و ... حجم بيشتري از اين مواد را در خود جاي مي‌دهند.

به گفته اين فوق تخصص تغذيه، آنتي اکسيدان موجود در خشکبار گشوده شدن شريان‌هاي قلب و مغز را سبب شده و از طرف ديگر به كنترل عملكرد كبد و در نتيجه كنترل و كاهش چربي خون كمك مي‌كند.

وي گفت: افراد خردسال و يا سالخورده که قادر به مصرف مواد غذايي حاوي فيبر بالا نيستند مي‌توانند از خشکبار به عنوان منبعي غذايي استفاده کنند. اين مواد غذايي از خواص فيبري برخوردار بوده و در جلوگيري از بروز يبوست موثرند.
chtistmas 
divider

دانشور در پايان فيبرها را به دو دسته تقسيم كرد و گفت: آن دسته از فيبرها که به فيبرهاي مکانيکي معروفند در غذاهايي وجود دارند که هضم آنها براي خردسالان و افراد سالخورده مشكل‌تر است.
اما گروهي ديگر از فيبرها که ژله‌اي بوده و به صورتي فراوان در خشکبار يافت مي‌شوند را مي‌توان در تمام سنين جايگزين فيبرهاي مکانيکي کرد.

[موضوع : یبوست]
تاريخ : چهارشنبه 4 اسفند 1389 | 12:53 | نویسنده : مامان مریم

سلام مامان صبا جون.نمیدونم کوچمولوت چند وقتشه ولی این شاید کمکت کنه.

یبوست:

از ۱ تا ۲ سالگی تغییرات در رزیم غذایی کودک (مثلا از شیر خشک یا شیر مادر  به شیر گاو) که به نظر من بهتر شیر گاو ندی و غذاشو با شیر خشک درست کنی.............ممکن است موجب یبوست شود.یبوست در کودکان  سنین بالاتر در اثر کافی نبودن مایعات یا الیاف در رزیم غذایی ایجاد شود.

معمولا با دادن مایعات فراوان و اگر کودک ۶ ماهه یا بزرگتر باشد تامین الیاف    (فیبر) در رزیم غذایی میتوان از یبوست پیشگیری کرد. غلات و نان کامل-سبزیجات- و میوه منابع خوبی برای الیاف هستند.اگر کودک مبتلا به یبوست باشد تباید بیش از نیم لیتر شیر در روز به کودک بدهید.زیرا شیر مشکل یبوست را افزایش میدهد.انجیر خشکم خوبه برای درمان یبوست.

اگر یبوستش همراه با درد هنگام اجابت مزاج باشه  اقدامات خانگی اش اینه..........مقدار مایعات به جز شیر ........میوه جات و دیگر غذاهای غنی از الیاف مانند غلات کامل و نان کامل را در رزیم غذایی کودکتان  افزایش دهید.و هرگز نباید مواد و داروهای مسهل به کودک بدهید مگر اینکه پزشک دستور به و اگه یبوستش ۴ روز یا  یک هفته طول کشید ببریدش پیش پزشک ببرید.

در هرصورت مایعات زیاد بده.

[موضوع : یبوست]
تاريخ : چهارشنبه 4 اسفند 1389 | 12:53 | نویسنده : مامان مریم

يک فوق تخصص گوارش از افزايش آمار مبتلايان به يبوست در کشور خبر داد و گفت:

تغيير در رژيم غذايي، افزايش مصرف غذاهاي آماده و کاهش فعاليت فيزيکي از مهمترين عوامل بروز اين بيماري است.

به گزارش سلامت نیوز دکتر سيد محمود اسحق حسيني عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، اظهار داشت:

دستگاه گوارش 1 تا 2 بار در روز به طور معمول بايد دفع داشته باشد و هر چقدر ميزان دفع کم و به 2 بار در هفته کاهش يابد فرد دچار يبوست شده است.

وي با اشاره به مهمترين علت بروز بيماري يبوست در کودکان گفت:

گاهي کودک به دليل اينکه اجابت مزاج دردناک دارد سعي مي‌کند مدفوع خود را نگه داشته و از رفتن به توالت پرهيز کند که همين مسئله زمينه ساز يبوست است.

دکتر اسحاق حسيني افزود:

مشخص‌ترين علامت اين بيماري دفع مشکل و دردناک مدفوع بوده که ممکن است موجب دردهاي قولنجي ناشي از عبور سخت مدفوع، بادکردن شکم و حتي تهوع شود.

همچنين ممکن است بيماري يبوست منشا رواني نيز داشته باشد.

 

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد:
خوردن غذاهاي چرب و داراي فيبر کم، نوشيدن زياد لبنيات، عدم مصرف ميوه و سبزيجات، استفاده بيش از حد برنج سفيد، سيب زميني سرخ شده، هويج پخته و موز را از مهمترين عوامل بروز بيماري يبوست است.

اين فوق تخصص بيماري هاي گوارش خاطرنشان کرد:

تغيير در رژيم غذايي، مصرف آب فراوان، استفاده از مواد حاوي فيبر، روغن پارافين، روغن زيتون، سيب زميني پخته و با پوست، پاپ کورن، سبزيجات پخته شده، استفاده از شير سويا به جاي شير معمولي و مصرف ميوه‌هايي مثل آلو، انجير، هلو، گلابي در درمان بيماري يبوست موثر است.

دکتر اسحق حسني تصريح کرد:

درمان يبوست مزمن معمولاً به چند ماه زمان نياز دارد که در اين مدت بايد علل ايجاد کننده شناسايي و برطرف شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اين که اين بيماري در سنين بالا درمان قطعي ندارد، گفت:

اما در بيشتر کودکان که دچار يبوست دوره‌اي مي‌شوند، دوره‌ها کوتاه مدت بوده و براي رفع آنها از درمان‌هاي ساده و داروهاي محرک استفاده مي‌شود.

[موضوع : یبوست]
صفحه قبل 1 صفحه بعد