تغذیه کودکان نوپا
تاريخ : دوشنبه 22 خرداد 1391 | 23:30 | نویسنده : مامان مریم

قشنگترین و بهترین شکلک ها برای زیباسازی وبلاگسلام به دوستان عزیزم.اش÷زی برای کودکان دلبندمان یکی از دغدغه های مهم

زندگی ماست و منم سعی کردم تا از تجربه هام  و دستورهای اشبزی  مفید و خوبی که در سایت ها و

کتاب ها هست و برای کودکان دلبندمان مناسبه اینجا و در این دفتر اشبزی بگنجانم.امیدوارم لحظات خوبی را
در این وبلاگ سبری نمایید.

[موضوع : ]
تاريخ : چهارشنبه 10 آبان 1391 | 20:07 | نویسنده : مامان مریم

(از هفته دوم ماه هشتم به بعد)

طرز تهيه حليم‌ها گوشت يكسان است به عنوان نمونه به حليم گوشت و ماش اشاره مي‌شود.

 حليم گوشت و ماش

مواد لازم:

گوشت

به اندازه يك تخم‌مرغ

ماش

يك قاشق غذاخوري

پياز

يك عدد كوچك

كره

يك قاشق مرباخوري

 طرز تهيه:

گوشت را بعد از تكه كردن با پياز و آب بپزيد. بعد از اينكه نمي‌‌پز شد عدس يا ماش يا جو پرك شده را اضافه كنيد و بگذاريد كاملاً بپزد. بعد از جا افتادن حليم، كره را اضافه كرده آن را با پشت قاشق يا گوشت كوب كاملاً نرم و يكنواخت نمائيد.
منبع.سایت بروفسور سلطانزاده

[موضوع : تغذیه کودکان نوپا]
تاريخ : چهارشنبه 10 آبان 1391 | 20:05 | نویسنده : مامان مریم

 سوپ عدس (از 8 ماهگي به بعد):

مواد لازم:

گوشت گوسفند يا گوساله (به تكه‌‌هاي كوچك تقسيم شود)

يا گوشت چرخ كرده

به اندازه يك تخم‌مرغ متوسط

 

يك قاشق غذاخوري پر

آرد برنج

يك قاشق مرباخوري

عدس دال يا عدس معمولي

يك قاشق مرباخوري

پياز

يك عدد متوسط

سبزي خرد شده مثلاً گشنيز يا جعفري

يك قاشق غذاخوري

كره

يك قاشق مرباخوري

 طرز تهيه:

ابتدا گوشت و عدس و هويج خرد شده را با هم بپزيد. آرد برنج را با كره كمي تفت داده به سوپ اضافه كنيد. پس از آنكه همه مواد پخته شده بقيه كره و سبزي را داخل سوپ بريزيد صبر كنيد تا چند جوش بزند و كاملاً به غلظت لازم برسد.

[موضوع : تغذیه کودکان نوپا]
تاريخ : چهارشنبه 10 آبان 1391 | 20:03 | نویسنده : مامان مریم

فرني آرد برنج:

مواد لازم:

آرد برنج

دو قاشق مرباخوري* سرصاف (با استفاده از قاشق‌‌هاي اندازه‌گيري يا قاشق‌‌هاي شربت آنتي بيوتيك)

شكر

يك قاشق مرباخوري سرصاف

شير پاستوريزه

120 ميلي‌ليتر (سي‌سي) معادل نصف ليوان معمولي

طرز تهيه:

شير پاستوريزه را پس از به جوش آمدن، يك دقيقه در حال جوش نگهداريد و بعد در جاي خنك بگذاريد تا سرد شود. (آرد برنج در آب يا شير سرد به خوبي حل مي‌شود).

بعد آرد برنج و شرك را به شير اضافه كرده روي شعله ملايم قرار دهيد و مرتب آن را هم بزنيد تا كم كم به قوام مطلوب برسد يعني از قاشق نريزد.

با مقادير فوق حدود 12 تا 15 قاشق مرباخوري فرني به دست مي‌آيد كه هر گرم آن حدود يك سوم كيلوگالري، انرژي دارد. در صورت استفاده از نصف قاشق مرباخوري كره، هر گرم فرني 2 كيلوكالري انرژي خواهد داشت.

توجه: در مورد كودكاني كه افزايش وزن آنان مطلوب است نيازي نيست كه به فرني كره اضافه شود ولي براي شيرخواراني كه بايد وزن بيشتري بگيرند مي‌توان هنگام تهيه فرني، نصف قاشق مرباخوري كره يا يك قاشق مرباخوري روغن زيتون و يا هر روغني كه در دسترس است اضافه كرد.

 * بعد از 8 ماهگی مي‌توانيد فرني كودك را با آرد گندم و يا نشاسته هم درست كنيد.

* اگر براي تهيه فرني از شيرهاي استريل يا با ماندگاري طولاني مدت استفاده مي‌نمائيد اين شيرها نيازي به جوشاندن ندارند ولي بايد دقت كنيد كه بعد از باز كردن در آن‌ها، در يخچال نگهداري شوند در اين صورت تا 48 ساعت ديگر هم براي شيرخوار قابل استفاده هستند.

* اگر فرني را با شير مادر تهيه مي‌كنيد اول آرد برنج و شكر را با آب بپزيد و با قوام سفت‌‌تري از روي اجاق برداريد تا بعد كه با شير مادر مخلوط و نرم مي‌كنيد به قوام مطلوب برسد. روزهاي اول كه شيرخوار يك يا دو قاشق مرباخوري فرني مي‌خورد بهتر است بقيه فرني تهيه شده را كه هنوز شير مادر به آن اضافه نكرده ايد در يخچال بگذاريد و دفعات بعد، هر بار كمي از آن را گرم كرده سپس با شير خود مخلوط نموده به كودك بدهيد.

* براي اطمينان يافتن از سلامت شير پاستوريزه، ابتدا يك قاشق شير را روي شعله قرار دهيد تا به جوش آيد. اگر شير دلمه شد دليل فساد آن است.

 

توجه:

* چون از نحوه نگهداري شيرهاي پاستوريزه كيسه‌اي يا شيشه‌اي در مغازه‌ها اطمينان كامل وجود ندارد بهتر است شير پاستوريزه از زمان جوش به مدت يك دقيقه جوشانده شود.

* چون از سالم بودن دام‌ها هم ا طمينان كامل حاصل نيست لذا توصيه مي‌شود حتي الامكان از مصرف شير تازه خودداري شود مگر آن كه به مدت يك دقيقه جوشاند شود. ضمناً هنگام جوشاندن شير بايد در ظرف را باز نگه داشت و مرتب شير را به هم زد تا اصلاح آن ته‌نشين نشود.

[موضوع : تغذیه کودکان نوپا]
تاريخ : چهارشنبه 10 آبان 1391 | 19:52 | نویسنده : مامان مریم

 

تغذيه تكميلي يعني افزايش تدريجي طيف وسيعي از مواد غذايي علاوه بر شيرمادر به برنامه غذايي شيرخوار به نحوي كه او هم، به تدريج بتواند حدود يك سالگي از همان غذيي كه بقيه افراد خانواده مي‌خورند استفاده نمايد.

از پايان شس ماهگي اكثر شيرخواران علاوه بر شير مادر، نيازمند دريافت مقداري انرژي اضافي و برخي مواد غذايي و ريزمغذي‌ها هستند. به اين دسته از مواد غذايي، غذاي كمكي و به اين نوع تغذيه، تغذيه تكميلي مي‌گويند. گرچه ممكن است شيرمادر به تنهايي براي تغذيه شيرخوار پس از شش ماهگي هم كافي باشد ولي به منظور آموزش صحيح و به موقع تغذيه، توصيه مي‌شود كه تغذيه تكميلي براي همه شيرخواران در پايان شش ماهگي (پايان 180 روزگي) شروع شود. با توجه به توانايي‌‌هاي تغذيه‌اي شيرخوار، غذاي كمکی در شروع بايد بسيار ساده و نرم و از موادي تهيه شود كه هضم آن آسان باشد.

براي مثال مي‌توان تغذيه تكميلي را با مقدار كمي فرني آرد برنج شروع كرد و رفته رفته بر غلظت آن افزود و به تدريج ساير مواد غذايي را هم به آن اضافه نمود تا كودك در ماه‌‌هاي آخر سال اول زندگي كه مهارت‌‌هاي تغذيه‌اي او كامل‌تر مي‌شود، بتواند از غذاهايي كه ساير افراد خانواده مي‌خورند استفاده نمايد.

اكثر كودكان از پايان 10 ماهگي به بعد قادر به استفاده از غذاهاي اصلي خانواده هستند و حتي ممكن است نيازي نباشد كه براي آنان غذاي جداگانه تهيه شود.

براي شروع غذاي كمكي چه سني مناسب است چرا؟

پايان شش ماهگي يعني 180 روز بعد از تولد بهترين زمان براي شروع غذاي كمكي است زيرا:

از شش ماهگي به بعد به دليل وزن مناسبي كه كودك تاكنون گرفته است نياز او به انرژي و برخي ريزمغذي‌ها افزايش مي‌يابد و چون شيرمادر تمام نيازهاي غذايي او را تامين نمي‌‌كند لازم است انرژي، پروتئين، آهن، روي و برخي ويتامين‌‌هاي محلول در چربي مانند ويتامين‌‌هاي A و D علاوه بر شيرمادر از طريق غذاي كمكي به كودك رسانده شود. به عنوان مثال:

ذخيره آهن‌ شيرخواري كه به موقع متولد شده است تقريباً حوالي شش ماهگي به حداقل مي‌رسد بنابراين اگر آهن را از طريق غذاهاي كمكي و قطره آهن (يا شربت آهن) دريافت نكند ممكن مبتلا به كم خوني شود.

در مورد نوزداني كه با وزن كمتر از 2500 گرم متولد مي‌شوند گرچه تغذيه انحصاري آنان با شيرمادر بايد تا پايان شش ماهگي ادامه داشته باشد ولي وقتي دو ماهه شدند لازم است قطره آهن هم شروع شود.

در مورد «روي»، نيازي به تجويز مكمل ياري نيست مگر در شرايط خاص كه تجويز آن الزامي باشد.

شروع به موقع تغذيه تكميلي مرحله مهمي در زندگي شيرخوار است كه مي‌تواند علاوه بر فراهم نمودن زمينه مساعد جهت كسب تجربيات جديد، بر رشد و نمو كودك نيز تأثير زيادي بگذارد.

مخاطرات زود شروع كردن غذاي كمكي چيست؟

اگر غذاي كمكي زودتر از زمان توصيه شده شروع شود ممكن است برخي از مشكلات زير ايجاد شود:

با شروع غذاي كمكي، رغبت شيرخوار به مكيدن پستان كمتر مي‌شود در نتيجه توليد و ترشح شير مادر كاهش مي‌يابد و شيرخوار از مزاياي تغذيه انحصاري و دريافت مقدار كافي شيرمادر محروم مي‌ماند.

به دليل عدم آمادگي و تكامل دستگاه گوارش و سيستم ايمني بدن شيرخوار، سلامتي او بيشتر به خطر مي‌افتد چون هر نوع عفونت يا اسهال در شيرخواران با سن كم، خطرناك‌تر است و احتمال دارد سبب كاهش وزن كودك نيز بشود بنابراين هر چه غذاي كمكي زودتر شروع شده باشد مخاطرات آن هم بيشتر مي‌شود.

احتمال بروز آلرژي (اگزما، خس خس سينه، كهير و مشكلات گوارشي و ...) بيشتر است

ادامه در ادامه مطلبادامه مطلب

[موضوع : تغذیه کودکان نوپا]
تاريخ : چهارشنبه 19 مرداد 1390 | 17:55 | نویسنده : مامان مریم

غذيه تکميلي شيرخوار در ماه دهم ، يازدهم و دوازدهم چيست؟


دو هفته اول ماه دهم


مادر گرامي،


براي تغذيه تکميلي نوزاد خود در اين دوره مي توانيد در ساعت 10 صبح، به جاي آب ميوه از خود ميوه هاي مجاز استفاده کنيد. به طور مثال از يک قاشق مرباخوري هلو، سيب، موز و... شروع کنيد و به سه قاشق مرباخوري برسانيد.


نکات لازم :


- ميوه مورد نظر بايستي کاملاً رسيده باشد. ميوه را به دقت شسته و بعد از جدا کردن پوست و هسته ، آن را با پشت قاشق به طور کامل نرم کرده، سپس به شيرخوار بدهيد.


- مقدار ميوه را به تدريج زياد کرده و در ساعت 10 صبح، به جاي فرني 5 تا 6 قاشق مرباخوري ميوه به کودک بدهيد.


- در اواخر هفته دوم ماه دهم، مي توانيد خرماي رسيده اي را که پوست و هسته آن را جدا کرده ايد، بعد از غذاي ظهر به عنوان دسر به کودک خود بدهيد.


- مي توانيد به تدريج و بر حسب اشتهاي کودک، ظهر و شب و هر بار حداکثر 6 تا 10 قاشق مرباخوري سوپ به کودک خود بدهيد.


- اگر سوپ را در حجم زياد و بيش از 10 قاشق مرباخوري در هر وعده غذايي به کودک بدهيد، اشتهاي کودک را براي وعده بعد نسبت به شير مادر که هنوز غذاي اصلي اوست، کم مي کند.


- در اين زمان بايد شيرخوار را با غذاهايي مثل نان، بيسکويت ساده، ماکاروني پخته شده، تکه هايي از سيب زميني يا هويج پخته شده، کوفته قلقلي و... که خود مي تواند با دست بردارد و به دهان ببرد، آشنا کنيد.


برنامه غذايي شيرخوار در دو هفته دوم ماه دهم:


در اين زمان ضمن تنوع بخشيدن به سوپ شيرخوار، مي توانيد از کته نرم که در آب گوشت يا آب مرغ پخته شده، همراه با خود گوشت استفاده کنيد. براي تنوع غذا بهتر است هر بار يک نوع از سبزي ها يا حبوبات را به کته نرم اضافه کنيد. مي توانيد با استفاده از گوشت ماهي( تيغ هاي آن را به طور کامل جدا کنيد) به همراه کته نرم و سبزي، بر تنوع غذايي کودک بيفزاييد.


ماه يازدهم و دوازدهم


در اين دو ماه ، تنوع غذا را در تهيه سوپ، کته، پوره و... رعايت کنيد. همچنين با توجه به اشتهاي کودک مي توانيد به مقدارغذاي هر وعده او اضافه کنيد. توصيه مي کنيم که بهتر است در اين دو ماه هم از دادن غذاهاي سفره خانواده به کودک خود، به علت داشتن نمک و چاشني، خودداري کنيد.


* توجه


از شش ماهگي و هم زمان با شروع غذاي کمکي تا پايان 12 ماهگي، غذاي اصلي شيرخوار هنوز شيرمادر است، لذا تغذيه با شير خود را بايد به طور مکرر و بر حسب تقاضا و تمايل شيرخوار در تمام مدت شب و روز، به ويژه قبل از هر وعده غذاي کمکي بايد مورد توجه قرار دهيد.


مواد غذايي غير مجاز تا يک سالگي :


بايد از دادن موادغذايي زير به کودک خود تا پايان يک سالگي بايد اجتناب کنيد، چون گروهي ايجاد حساسيت مي کنند، برخي باعث خفگي شيرخوار شده و تعدادي نيز مشکلات ديگري به وجود مي آورند:


1- مواد غذايي اي که ممکن است در شيرخوار زير يک سال ايجاد حساسيت کنند. مانند:


- شيرگاو( جوشاندن شير در تهيه فرني، مقدار ماده حساسيت زاي موجود در شير را کمتر مي کند.)


- سفيده تخم مرغ


- انواع توت، کيوي، آلبالو، گيلاس و خربزه.


- بادام زميني


2- مواد غذايي که در دوره شيرخوارگي مجاز نيست و ممکن است باعث خفگي شيرخوار شود. مانند:


کشمش، حبه انگور، ذرت، تکه هاي سوسيس، آجيل، تکه هاي سفت و خام سبزي ها مثل هويج و... و تکه هاي گوشت.


3- مواد غذايي اي که ممکن است مشکلات ديگري ايجاد کنند. مانند:


- قهوه يا چاي پررنگ که سبب بيقراري کودک مي شود.


- عسل که باعث مسموميت مي شود(بوتوليسم)، ولي استفاده از عسل پاستوريزه اشکالي ندارد.


به طور کلي تا پايان يک سالگي بايد از دادن عسل غيرپاستوريزه، شيرپاستوريزه، پنير، سفيده تخم مرغ، شکلات، ميگو، فلفل و ادويه جات، ترشي ها، نمک، نوشابه هاي گازدار، آب ميوه هاي صنعتي، خربزه، کيوي، انواع توت( توت سفيد، توت فرنگي، تمشک) ، آلبالو، گيلاس، لپه و نخود، اسفناج و کلم به کودک خودداري کنيد.
[موضوع : تغذیه کودکان نوپا]
تاريخ : سه شنبه 11 مرداد 1390 | 13:05 | نویسنده : مامان مریم


بيسكوييت مادر يا ساقه طلايي 1 عدد
آب جوشيده سرد چند قاشق مرباخوري
شيرخشك (درصورت تمايل) نصف پيمانه
كره به اندازه يه نخود

مواد بالا رو بريزين توي يه پياله و با پشت قاشق لهش كنين. ميتونين شيرخشك هم اضافه نكنين.

نكته1: كره به افزايش وزن ني ني ها كمك ميكنه. پس براي بچه هايي كه خوب وزن نميگيرن خيلي مفيده.
نكته2: ميشه بجاي كره در اين ميان وعده و كلاً در غذاهاي ني ني از روغن زيتون تصفيه شده ي بدون بو استفاده كرد.
نكته3: مقدار كره يا روغن زيتون بايستي بسيار كم بوده تا موجب بهم ريختن وضع مزاجي ني ني نشه
منبع : نی نی سایت

[موضوع : تغذیه کودکان نوپا]
تاريخ : دوشنبه 19 ارديبهشت 1390 | 21:21 | نویسنده : مامان مریم

غذاهای مناسب چهارماهگی

غذاهایی که می توان به کودکان داد ، عبارتند از :
* پودر فرنی آماده (سرلاک گندمین ، برنجین و …)
* پور ۀسبزیجات با طعم طبیعی و معمول . می توانید با پورۀ سیب زمینی شروع کنید و با دادن پوره هویج ، زردک ، یا شلغم زرد ادامه دهید .
* پوره میوه هایی با شیرینی طبیعی خود که با دسر سیب و گلابی درست می شوند.

 
[موضوع : تغذیه کودکان نوپا]
تاريخ : شنبه 21 اسفند 1389 | 14:23 | نویسنده : مامان مریم

چرا كودك از خوردن امتناع مي‌كند و چه بايد كرد؟امتناع كودك از خوردن ممكن است به دلايل زير باشد: فعاليت زياد و در نتيجه خستگي فعاليت كم و در نتيجه كمتر گر


چرا كودك از خوردن امتناع مي‌كند و چه بايد كرد؟

امتناع كودك از خوردن ممكن است به دلايل زير باشد:


فعاليت زياد و در نتيجه خستگي

فعاليت كم و در نتيجه كمتر گرسنه شدن

نخوابيدن

كم بودن فاصله بين تنقلات با غذاهاي اصلي

اظهار نظر مبني بر دوست نداشتن غذا توسط بزرگترها.

اما در عين حال اين امر ممكن است وسيله اي باشد كه كودك مي‌خواهد عدم وابستگي و استقلالش را نشان دهد. اين خود بخشي از مراحل تكامل اوست.


 والدين اگر هيجان زده باشند و به كودك فشار بياورند سبب كندي جريان ترشح معده كودك و مانع از هضم غذاي وي مي‌شوند

. بعلاوه كودك از توجه والدين لذت مي‌برد و مي‌آموزد كه امتناع از خوردن، يكي از راه‌هاي جلب توجه آنان است. كودك معمولا غذاي بخصوصي را براي مدتي دوست دارد و بعد ممكن است به غذاي ديگري علاقه نشان دهد.

يعني كودك غذايي را كه تا ديروز دوست داشت و مي‌خورد، امروز از خوردنش امتناع مي‌كند. در اين مورد، والدين با تغييراتي از قبيل تغيير در درجه حرارت و يا نوع پخت، يا شكل غذا (به عنوان مثال دادن شير گرم يا سرد، دادن تخم مرغ آب پز يا نيمرو و... ) و تعريف و تمجيد از غذا مي‌توانند آن را مورد پسند و دلخواه كودك كنند.

 اگر كودك باز هم از خوردن امتناع كرد، والدين بايد صبور باشند و كودك را به اجبار وادار به خوردن نكنند و پس از تمام شدن غذا، بشقاب او نيز با ساير بشقاب‌ها برداشته شود.

 بدين ترتيب هم كودك ياد مي‌گيرد كه زمان صرف غذا نامحدود نيست و هم باعث مي‌شود در وعده غذايي بعد، به اندازه كافي گرسنه باشد و غذا بخورد. نتايج مطالعات نيز نشان داده است كه دريافت انرژي هر كودك از يك وعده غذايي به وعده ديگر بسيار متفاوت است ولي كل انرژي دريافتي روزانه بطور قابل توجهي ثابت است.
بدين معني كه معمولا كودك كمبود كالري و مواد مغذي در يك وعده را، در وعده بعد جبران مي‌كند. لذا وظيفه والدين انتخاب و ارائه مواد غذايي مغذي و مناسب است.

اگر كودك به خوردن بعضي از غذاها علاقه نشان نمي‌دهد چه بايد كرد؟

اگر كودك علاقه كافي براي خوردن بعضي از انواع غذاها را ندارد مادر بايد آن غذا را به روش هاي مختلف درست كند تا همان ماده غذايي با مزه و طعم جديد مورد استفاده كودك قرار گيرد و اگر باز هم از خوردن امتناع كرد مي‌توان از جانشين هاي آن ماده غذايي استفاده نمود.

بعضي از مادران شكايت دارند كه كودكشان گوشت تكه يا تخم مرغ نمي‌خورد و يا شير كم مي‌خورد و يا شيريني زياد طلب مي‌كند. در زير چند پيشنهاد براي راهنمايي اين مادران اورده شده است.

براي كودكاني كه گوشت تكه اي نمي‌خورند:


بهتر است گوشت را به قطعات بسيار كوچك و ريز تقسيم كنيد كه به خوبي پخته شود مثلا به صورت حليم گندم درآيد.

قطعات بسيار ريز گوشت را مخلوط با حبوبات كاملا بپزيد و نرم كنيد. همراه با يك قاشق غذا خوري روغن زيتون و يك قاشق مرباخوري آب ليمو ترش يا آب نارنج تازه به كودك بدهيد.

گوشت چرخ كرده را به صورت كوفته قلقلي درآوريد يا به صورت مخلوط با گوجه فرنگي بجاي سس روي ماكاروني بريزيد يا كتلت (مخلوط كوشت و سيب زميني و تخم مرغ) به شكل هاي كوچك و زيبا تهيه كنيد و يا به صورت مخلوط با آب گوجه فرنگي و لوبيا و برنج (لوبيا پلو) بپزيد.

از گوشت مرغ يا ماهي استفاده كنيد.

اگر كودك هيچيك از انواع گوشت را نمي‌خورد از جانشين هاي آن استفاده كنيد؛ مثل زرده تخم مرغ، سفيده تخم مرغ، عدس، پنير با بادام يا گردو، لوبيا چيتي پخته شده، بادام زميني بدون پوست، شير و ماست.

برنج را در آب گوشت يا مرغي كه مي‌پزيد بريزيد و به صورت كته نرم، با انواع سبزي ها يا عدس ، به او بدهيد.

كودكاني كه اصلا گوشت نمي‌خورند بايد از نظر دريافت آهن مورد توجه باشند.

براي كودكاني كه تخم مرغ سفت شده را نمي‌خورند:


تخم مرغ سفت شده را با كمي‌كره يا شير نرم كنيد.

زرده و سفيده تخم مرغ را بزنيد و داخل سوپ بريزيد و بگذاريد چند جوش بزند.


سيب زميني پخته شده و تخم مرغ سفت شده را رنده كنيد و به آن كمي‌كره يا روغن زيتون بزنيد (تقريبا مثل سالاد الويه ولي بدون سس مايونز) يا به آن ماست و روغن زيتون يا كمي‌شير اضافه كنيد.

تخم مرغ را بزنيد و با نصف استكان ماست در ته قابلمه اي كه براي او كته درست مي‌كنيد بريزيد (مثل ته چين)

ماكاروني را بپزيد، آب كش كنيد، يك تخم مرغ را بزنيد و با يك استكان شير مخلوط كنيد، كمي‌پنير در آن رنده كنيد و با ماكاروني دم كنيد.

تخم مرغ را بزنيد و با كمي‌خامه و آب ليمو به سوپ او اضافه كنيد و بگذاريد بپزد (از مصرف تخم مرغ خام يا نيم پز پرهيز كنيد).

براي كودكاني كه شير مادر يا هيچ شير ديگري را نمي‌خورند:


ماست را جانشين شير كنيد و دوغ و ماست را در وعده هاي غذايي كودك بگنجانيد.

در بعضي از غذاها از شير استفاده كنيد. مثلا آرد و كره و شير را به سوپ اضافه كنيد. ماكاروني و شير و پنير درست كنيد. به كودك شير برنج و فرني بدهيد.

با شير و كره و پنير و كمي‌آرد، سس درست كنيد و روي ماكاروني يا روي سبزي هاي پخته شده بريزيد.

براي كودكاني كه سبزي يا ميوه نمي‌خورند:


كودكان ممكن است در اين سن يك نوع ميوه يا سبزي را نخورند و نوع ديگر را بهتر بپذيرند. هر كدام را كه بهتر مي‌خورند بيشتر بدهيد. اما گهگاه سبزي ها يا ميوه هايي را كه نمي‌خورند باز امتحان نموده و پيشنهاد كنيد.

سبزي هايي مثل كرفس و هويج را بپزيد (نه خيلي زياد كه له شود بلكه كمي‌ترد باشد) و بگذاريد كودك آن را با دست بردارد و بخورد.

سبزي ها را ريز كرده و در سوپ او بريزيد.

كمي‌ماست چكيده بر روي سبزي هاي پخته بريزيد يا سبزي را با نان و پنير به او بدهيد.


اگر ميوه نمي‌خورد، آن را رنده كرده يا به تكه هاي كوچك تقسيم كنيد و با كمي‌خامه يا ژله به او بدهيد (مثل سالاد ميوه)؛
يا در تهيه ژله به جاي آب، آب ميوه بريزيد؛ يا ژله درست كنيد و تكه هاي بسيار كوچك ميوه را به ژله اضافه نمائيد (فراموش نكنيد ميوه و سبزي ها را قبل از مصرف خوب شسته و ضد عفوني نمائيد).

براي كودكاني كه شيريني زياد مي‌خورند:


چون عادت به خوردن مواد شيرين از كودكي ايجاد مي‌شود، لذا براي پيشگيري از ايجاد اين عادت بايد:

خريد شيريني و درست كردن غذاهاي شيرين را كاهش دهيد.

در غذاهاي شيريني كه استفاده مي‌كنيد، شكر كمتري استفاده نمائيد.

مواد شيرين مثل بستني و شكلات را به عنوان جايزه به كودك ندهيد بلكه مقدار كمي‌از آن را جزو برنامه غذاييش بگذاريد. از عكس برگردان يا برچسب هاي رنگي بعنوان جايزه استفاده كنيد.

مراقب دندان هاي كودك نيز باشيد و بعد از مصرف مواد شيرين حتما دندان هاي او را مسواك بزنيد.

iranerooz.com

[موضوع : تغذیه کودکان نوپا]
تاريخ : جمعه 20 اسفند 1389 | 19:24 | نویسنده : مامان مریم

86981 چند نکته تغذیه‌ای برای کودکان نوپا

چند نکته تغذیه‌ای برای کودکان نوپا

کودک نوپای شما اگر از خوردن غذاها طفره می‌رود این نکات غذایی را برای او اجرا کنید.

• حداقل دوبار در هفته ذائقه کودک را با غذاهای جدید آشنا کنید.

• غذاهای جدید را همراه با غذاهایی قبلی که دوست داشته به او بدهید.

• غذاها را به صورت قطعات کوچک و کم کم به او بدهید.

• غذاها برای جویدن، به اندازه کافی نرم باشند.

• کودکان در این گروه سنی غذاهای رنگی را دوست دارند.

• مکان ارائه غذا را تا حد امکان متنوع کنید.

• کودکان بازی با غذا را دوست دارند و این بخشی از شناخت آن‌ها نسبت به غذا است.

• کودکان را در تهیه غذا مشارکت دهید.

• با کمک کودک در یک باغچه کوچک، ‌سبزی‌جات مختلف بکارید.

• تا آن‌جا که می‌توانید غذا را به صورت خانوادگی و دور هم صرف کنید چرا که کودکان هر آنچه را می‌بینند تقلید می‌کنند.

• غذا را به شکلی جذاب ارائة کنید، به عنوان مثال غذا را درون ظرف‌هایی به شکل صورت و یا حیوانات مختلف قرار دهید.

• حق انتخاب محدودی به او بدهید، به عنوان نمونه به جای اینکه به او بگویید چی میل داری بخوری؟ بهتر است بگویید آب پرتقال می‌خوری یا آب سیب؟

• مطمئن شوید موقعی که کودک سر میز غذا حاضر می‌شود گرسنه باشد.

• زمان غذا خوردن کودک در ابتدا نامشخص است و چندین روز طول می‌کشد تا بتواند به این بی‌برنامگی، نظم داده و آن را کنترل کند. پس باید صبور باشید.

[موضوع : تغذیه کودکان نوپا]
تاريخ : چهارشنبه 4 اسفند 1389 | 12:51 | نویسنده : مامان مریم

تغذیه ی کودکان نوپا


غذا دادن به کودکان نوپا اغلب کارپرزحمتی است! آن ها اغلب ریزه خور ( ناخنک زن) هستند، به خوردن غذاهای جدید تمایلی شان نمی دهند، و عموما به نظر می رسد که زیاد غذا نمی خورند. برای طراحی رژیم غذایی کودک نوپای خود، دانستن این مساله به شما کمک خواهد کرد که کودکان نوپا بسیار کمتر از آن چیزی که شما فکر می کنید نیاز به غذا دارند. به خاطر بسپارید که کودکان نوپا به سرعت سال اول زندگی خود رشد نخواهند کرد، بنابراین انرژی کمتری نیاز دارند ( منظور مقدار انرژی به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است) و اشتهای کمتری هم دارند. بنابراین اگر کودک شما فعال و سالم است و رشدش طبیعی است به این معنی است که احتمالا او به اندازه یکافی غذا می خورد. رشد طبیعی و فعال و سالم بودن کودک

، همچنین میتواند مانع از اشتباهات رایج نظیر موارد زیر شود:
الف- نوشاندن بیش از چهارصد و هشتاد تا هفتصد و بیست سی سی شیر در روز.
ب- نوشاندن بیش از صد و بیست تا صد و هشتاد سی سی آب میوه در روز.
ج- اجازه دادن به کودک برای پر کردن شکمش با شیرینی و هله هوله
د- وادرا کردن کودک به خوردن در زمانی که گرسنه نیست
ه- دادن وعده های غذایی خیلی بزرگ.
هر وعده برای کودک نوپا به طور متوسط یک چهارم مقدار هر وعده ی غذایی بزرگسالان است. بنابراین اگر از غذاهای آماده استفاده می کنید بدانید که معمولا مقداری که برای هر وعده ی غذایی بر روی برچسب های مواد غذایی آماده ذکر شده مناسب بزرگسالان است.

هرم غذایی کودکان نوپا
برای کودکان نوپا هرم غذایی وجود ندارد. هرم غذایی کودکان، برای کودکان بین دو تا شش سال است، اما شما می توانید از آن به عنوان راهنمای تغذیه ی کودک نوپای خود کمک بگیرید، شامل شش سهم غلات و حبوبات،سه سهم سبزیجات، دو سهم میوه جات، دو سهم شیر و گروه لبنیات، دو سهم گوشت و پروتئین ، و میزان محدودی چربی و شیرینی. فقط به خاطر بسپارید که مقدار هر واحد غذایی برای کوچکترها کمتر است و حدود نصف هر سهم غذایی از هرم غذایی کودکان ( 2-6 سال) و یک چهارم هر سهم غذایی بزرگ سالان است.

اصول رژیم غذایی کودکان نوپا

اگرچه شما معمولا مقدار کالری دریافتی کودک را محاسبه نمی کنید، اما دانستن مقدار کالری مورد نیاز کودک می تواند به شما کمک کند که رژیم غذایی مناسبی برای او طراحی کنید و مطمئن باشید که کودک به اندازه ی کافی غذا خورده. متوسط کالری نیاز کودک نوپا حدود هزار و سیصد کالری در روز است. کودکان بزرگتر کمی بیشتر و کوچکترها کمی کمتر انرژی(کالری) نیاز دارند. یک قاعده ی و خوب این است که نوپا به ازای هر اینچ قد به چهل کالری انرژی نیاز دارد ( یعنی حدودا شانزده کالری به ازای هر یک سانتیمتر قد(
در مورد میزان شیر و آب میوه دریافتی به این نکات توجه داشته باشید:الف- سیصد تا چهارصد و پنجاه و پنج کالری از شیر گاو که حدود چهارصد و هشتاد تا هفتصد و بیست سی سی می شود( یا مقداری مشابه از شیر مادر که با حدود دو تا سه بار در روز تغذیه از شیر مادر حاصل می شود) به خاطر بسپارید که برای بچه های زیر دو-سه سال از شیر کم چرب استفاده نکنید و بیش از این مقادیر نیز به کودک شیر ندهید. اگر کودک شما یک و نیم لیتر شیر در روز بخورد، بیش از نهصد کالری از انرژی(کالری) مورد نیازی را فقط از شیر تامین کرده که حدود هفتاد در صد کل انرژی(کالری) مورد نیاز اوست. ب- شصت تا نود کالری از آب میوه. از این مقادیر هم تخطی نکنید.اگر کودک شما دو تا سه لیوان بزرگ با ظرفیت سیصد سی سی آب میوه در روز بنوشد( یعنی کلا حدود ششصد تا نهصد سی سیدر روز)، در حدود سیصد تا چهارصد و پنجاه کالری بیشتر از نیاز دریافت کرده.معمولا مشاهده می شود که کودکانی که زیاد غذا نمی خورند، کودکانی هستند که چهار لیوان شیر و سه لیوان آب میوه در روز می خورند. این میزان مایعات بالغ بر هزار و سیصد و پنجاه کالری انرژی ایجاد می کند، که احتمالا بیش ازنیاز کودک در طول یک روز است، بنابراین تعجب آور نیست اگر چنین کودکی میل به غذاهای دیگر نداشته باشد و گرسنه نباشد.حالا اگر فرض کنیم شما به قدر کافی به کودک تان شیر و آب میوه میدهید، حدود پانصد و پنجاه تا نهصد و پنجاه کالری دیگر را بین سه وعده و دو میان وعده تقسیم کنید. اگر شما مقدار کالری موجود در غذاهایی که معمولا کودکان می خورند بدانید، طراحی رژیم مناسب چندان مشکل نیست:
 

الف- پنیرامریکایی ( یک قطعه)=45 کالری
ب- سیب( نصف یک سیب کوچک)=40 کالری
ج- موز( نصف موز)= 50 کالری
د- نان ( نیم تا یک قطعه)= 20-40 کالری
هـ- فرنی ( یک چهارم تا نصف لیوان)= 40-8- کالری
و- فیله مرغ ( سه تا 6 قطعه) =105 تا 210 کالری
ز- تخم مرغ( نصف تا یک عدد)=35-70 کالری
ح- سوسیس(نصف تا یک عدد)= 60-120 کالری
ط- بستنی ( نیم لیوان )= 135 کالری
ی- ماست ( یک سوم لیوان )= پنجاه کالری
س- سبزیجات ) یک قاشق غذاخوری به ازای هر سال سن)= 25 کالری به ازای هر قاشق

 

یک صبحانه ی نمونه می تواند شامل مواد زیر باشد،

نیم لیوان فرنی، یک چهارم لیوان ( شصت سی سی) شیر، و یک چهارم لیوان آب میوه که حدود دویست و سی کالری انرژی تامین می کند. اگر شما به جای این ها یک قطعه نان، یک قاشق کره ی بادام زمینی و مربا و شصت سی سی آب میوه به کودک بدهید بیش از دویست و پنجاه کالری انرژی به او داده اید.


برای ناهار، می توانید

یک قطعه نان همراه با یک قطعه گوشتی که حدود نود کالری دارد به همراه یک قطعه پنیر که چهل و پنج کالری انرژی دارد به او بدهید. یا یک ساندویچ ماهی تن بدهید که افزودن نصف قاشق سس مایونز پنجاه کالری انرژی بیشتر به او می دهد. مقدار آی، آب میوه یا شیر نیز می تواند به این ها افزوده شود.

 
شام می تواند شامل مواد زیر باشد:

یک تا دو قطعه فیله ی مرغ ( 75-ش00 کالری) یا گوشت گاو( 120-165 کالری)، دو تا سه قاشق غذاخوری سبزیجات( 50-75 کالری(، مقداری نان( حدود 40 کالری) و نیم لیوان شیر ( 76 کالری(

علاوه براین کودک شما احتمالا به دو نیم وعده- یکی نیمروزی و یکی عصرانه – نیاز خواهد داشت. این وعده ها می تواند شامل مواد زیر باشد:

نصف لیوان شیر( 75 کالری) یا نصف لیوان آب میوه( 60 کالری) و دو تا سه قاشق غذاخوری میوه( 50-75 کالری) و یک قطعه پنیر( 45 کالری). به جای این ها می توانید از مقداری مربا، مقداری دسر شیرین، یا ماست استفاده کنید.این نمونه ی اجمالی یک رژیم برای کودک شما است که بیش از هزار کالری انرژی را تامین می کند، اگرچه او ممکن است سه وعده ی کامل در یک روزغذا نخورد. بسیاری از کودکان نوپا تنها یک وعده در روز خوب غذا می خورند، در حالی که همان یک وعده معمولا مناسب است.

اگر کودک صبحانه ی خوبی می خورد( 250 کالری) و ناهار و شام مختصر ( هر کدام صد کالری)، دو نیم وعده ( هر یک 150 کالری)، و چهارصد و هشتاد سی سی شیر ( 300 کالری) ، و صد و هشتاد سی سی آب میوه( 90 کالری)، در این حالتباز هم تقریبا هزار و دویست کالری انرژی دریافت کرده است.
شما تنها زمانی باید نگران شوید که کودک به خوبی وزن نگرفته باشد یا چندان فعال نباشد. همچنین رژیم غذایی شامل مقدار زیادی شیر و آب میوه نیز ممکن است مشکل ساز باشد.چیزهایی که نباید شما را نگران کند عبارت اند از:

الف- به نظر نمی رسد که کودک زیاد می خورد.به خاطر بسپارید که اگر کودک به اندازه ی کافی وزن می گیرد و فعال و سالم است، به احتمال زیاد به قدر کافی کالری دریافت کرده.

ب- فقط انواع به خصوصی غذا را می خورد، مثل ساندویچ کره بادام زمینی و مارمالاد یا مربا.، یا فقط فیله پخته یا کباب شده ی مرغ .
ج- به غذاهای جدید هیچ میلی نشان نمی دهد. شما می توانید غذاهای جدید را به صورت قطعه های خیلی کوچک ( حدود نصف یا یک قاشق غذاخوری) در بشقاب او قرار دهید و او را مجبور به خوردن یا تمام کردن آن نکنید. بسیاری از کودکان غذاهای تازه را امتحان نمی کنند تا زمانی که ده بار یا بیشتر این غذاها به آ نها عرضه شود.

د- از رژیم متعادلی در طول یک روز پیروی نمی کنندو اغلب کودکان چنین اند. اگر رژیم غذایی کودک طی یک یا دو هفته متعادل باشد احتمالا از تنوع لازم برخوردار است. اگر واقعا چنین نیست با پزشک متخصص کودکان در مورد نیاز به تجویز ویتامین مکمل صحبت کنید.

هـ- همه ی چیزی که در بشقاب او گذاشته اید نمی خورد. این نظر که کودکان باید تا تمام کردن تمام غذای داخل بشقاب باید پشت میز بنشینند قدیمی شده. به جای این باید به کودکان آموخت که بتواننند تشخیص دهند چه زمانی سیر شده اند تا دست از غذا بکشند. اگر کودک شما همه ی غذایی که برای او می گذارید نمی خورد، بیاموزید که در دفعات بعد مقدار کمتری غذا برایش در بشقاب بگذارید.
و- چیزی را که برای او آماده کرده اید نمی خورد. سعی کنید وعده های غذایی پرزحمت یا غذاهایی همراه با ادویه و سس برای بچه درست نکنید. به جای آن غذاهای ساده تر درست کنید. اگر وعده های غذاهایی جداگانه برای کودک درست نکنید، از این که او نمی خواهد مثل بزرگسالان غذا بخورد متعجب نمی شوید.
ز- کودک بالای وزن طبیعی است. بسیار خوب، حتی در این سن اگر کودک شما بیش از وزن طبیعی وزن دارد شما باید کمی نگران شوید. اگرچه به جای محدود کردن کالری دریافتی، شما می توانید ضمن طراحی یک رژیم غذایی سالم او را به فعالیت فیزیکی منظم تشویق کنید. مراقب باشید که مقدار غذا در وعده های غذایی مناسب سن کودک باشد و مقادیر زیاد شیر، آب میوه و هله هوله های پرکالری به کودک ندهید.

منبع: http://www.keepkidshealthy.com/

[موضوع : تغذیه کودکان نوپا]
صفحه قبل 1 صفحه بعد