اشپزی برای کودکان
تاريخ : دوشنبه 22 خرداد 1391 | 23:30 | نویسنده : مامان مریم

قشنگترین و بهترین شکلک ها برای زیباسازی وبلاگسلام به دوستان عزیزم.اش÷زی برای کودکان دلبندمان یکی از دغدغه های مهم

زندگی ماست و منم سعی کردم تا از تجربه هام  و دستورهای اشبزی  مفید و خوبی که در سایت ها و

کتاب ها هست و برای کودکان دلبندمان مناسبه اینجا و در این دفتر اشبزی بگنجانم.امیدوارم لحظات خوبی را
در این وبلاگ سبری نمایید.

[موضوع : ]
تاريخ : دوشنبه 22 خرداد 1391 | 20:22 | نویسنده : مامان مریم

مواد لازم:

پرتقال مصري 2 عدد

زردآلو 2 عدد

سيب گلاب  2 عدد

آب 1 فنجان

طرزتهيه:

آب پرتقال ها رو با آبميوه گيري دستي ميگيرين. بعد سيب هاي پوست گرفته قطعه قطعه شده رو داخلش ميريزين و با گوشكوب برقي حسابي ميزنين تا يكدست بشه.
بعدش هم زردآلوهاي پوست گرفته رو خرد ميكنين توش و دوباره با گوشكوب ميزنين تا صاف صاف بشه. در آخر هم آب رو اضافه كرده و ميدين ني ني نوش جون كنه.


[موضوع : ]
تاريخ : دوشنبه 22 خرداد 1391 | 20:20 | نویسنده : مامان مریم

اينم از فوايد و خواص آناناس: (برگرفته از سايت حكيم مهر)
- آناناس به علت داشتن كلسيم و منيزيم به رشد و ساخت استخوان‌هاي سالم و استحكام استخوان‌ها كمك مي‌كند.
2- به علت داشتن فيبر و آب زياد آناناس براي بهبود يبوست و جلوگيري از سرطان روده بزرگ بسيار مفيد است.
3- آناناس حاوي ويتامين ث فراوان است. خوردن 100 گرم از اين ميوه مي‌‌تواند 25 درصد از نياز بزرگسالان را به ويتامين C تامين كند.
4-آناناس داراي دو تركيب به نام‌‌هاي كلروژنيك اسيد و پكوماريك اسيد است كه از تركيبات آمين‌ها و نيتروكسيدها بوده و در معده از تشكيل نيتروزامين‌ كه يك عامل سرطان‌‌زاست، جلوگيري مي‌كند. البته فراموش نكنيد آناناس اگر نارس باشد براي كساني كه زخم معده دارند مناسب نيست، زيرا اسيد فراواني داشته و اين اسيد مي‌تواند موجب تشديد زخم شود.
5- ويتامينC موجود در آناناس نوعي آنتي‌اكسيدان قابل حل در آب است كه مي‌تواند از بدن در مقابل راديكال‌هاي آزاد كه سلول‌هاي طبيعي را از بين مي‌برند، محافظت كند.
6- آناناس يك منبع عالي براي ماده معدني منگنز است، كه ماده‌اي بسيار عالي براي توليد انرژي و مقابله در برابر آنتي‌اكسيدان‌ها مي‌باشد.
7- آناناس به علت داشتن ويتامين ث و ويتامين آ، ‌باعث بهبود عملكرد چشم مي‌شود همچنين موجب پيشگيري ازكاهش بينايي در افراد بزرگسال مي‌شود.
8-آناناس به علت داشتن ويتامين ث مقاومت بدن در مقابل عفونت را بالا مي‌برد. به همين دليل ميوه مناسبي براي پيشگيري از سرماخوردگي محسوب مي‌شود. پس هنگام سرماخوردگي خواص آناناس را فراموش نكنيد
9- بروملين موجود در آناناس باعث كاهش شديد سرفه يا توقف سرفه‌هاي شديد مي‌شود اين هم دليل ديگري است تا هنگام سرماخوردگي آناناس بخوريد.
10- بروملين موجود در آناناس علاوه بر كاهش سرفه بعنوان ضد‌آماس پس ازاعمال جراحي دندان، جراحي زنان، جراحي عمومي، براي درمان كوفتگي‌ها، خونمردگي‌ها و زخم‌هاي بعد از تصادفات و آبسه‌ها نيز بكارمي رود.

[موضوع : ]
تاريخ : دوشنبه 22 خرداد 1391 | 20:19 | نویسنده : مامان مریم

موادلازم:

آناناس به اندازه برش گرد دو بند انگشت

موز نصف يك عدد

پرتقال خوني 4عدد

آب 1 فنجان


طرز تهيه:

پرتقال هاي خوني رو با آب پرتقال گيري دستي يا برقي آب بگيرين. بعد موز و آناناس رو به قطعات كوچك برش بزنين و بريزين تو يه ظرف و نصف آب پرتقال ها رو بريزين داخلش. بعد هم با گوشكوب برقي حسابي اين مواد رو بزنين تا صاف و يكدست بشه.

بعد باقيمانده آب پرتقال ها رو هم اضافه كرده و يه مقدار ديگه با گوشكوب برقي بزنين. بعد از اتمام كار هم آب رو اضافه كنين. نوش جون خودتون و همسرتون و ني ني تون.

نكته: اگه آبميوه تون ترش شد 1 قاشق عسل طبيعي رو با كمي آبجوش حل كنين و به موادتون اضافه كنين و حسابي هم بزنين .


[موضوع : ]
تاريخ : دوشنبه 22 خرداد 1391 | 20:19 | نویسنده : مامان مریم


موادلازم:

سيب سرخ يا زرد 1 عدد

موز نصف يك عدد

پرتقال خوني يا پرتقال آبگيري معمولي 4عدد

آب 1 فنجان

طرز تهيه:

پرتقال ها رو با آب پرتقال گيري دستي يا برقي آب بگيرين. بعد موز وسيب رو به قطعات كوچك برش بزنين و بريزين تو يه ظرف و نصف آب پرتقال ها رو بريزين داخلش.
بعد هم با گوشكوب برقي حسابي اين مواد رو بزنين تا صاف و يكدست بشه.بعد باقيمانده آب پرتقال ها رو هم اضافه كرده و يه مقدار ديگه با گوشكوب برقي بزنين. بعد از اتمام كار هم آب رو اضافه كنين. نوش جون خودتون و همسرتون و ني ني تون.

نكته: اگه آبميوه تون ترش شد 1 قاشق عسل طبيعي رو با كمي آبجوش حل كنين و به موادتون اضافه كنين و حسابي هم بزنين .

[موضوع : ]
تاريخ : دوشنبه 22 خرداد 1391 | 20:18 | نویسنده : مامان مریم

موارد لازم:

شير پاستوريزه دوسوم فنجان

بيسكوييت مادر يا هربيسكوييت نرم ديگه چند عدد

پودر بادام 3 عدد

عسل 1 قاشق مرباخوري

كرن فلكس 1 مشت

موز به ميزان دلخواه


مواد لازم:

همه ي موادرو خرد كنين و باهم بريزين تو شير و 2-3 دقيقه باهم حرارت بدين و وقتي كامل موادش به خورد هم رفت به ني ني گلتون بدين نوش جون كنه.
البته بهتره عسل و موز رو موقع سرو بهش اضافه كنين.


[موضوع : غذای کمکی]
تاريخ : دوشنبه 22 خرداد 1391 | 20:17 | نویسنده : مامان مریم


موادلازم:

آرد برنج خونگي 1 قاشق غذاخوري

شير پاستوريزه تقريبا 1 فنجون (200 سي سي)

كرن فلكس 1مشت

خرما 1 عدد

موز 2 بند انگشت

گردو 1 عدد

زرده تخم مرغ (درصورت تمايل) 1 عدد

طرزتهيه:

آرد برنج و شير سرد رو باهم مخلوط كنين و بعد روي حرارت ملايم بزارين و مرتب هم بزنين. كرن فلكس رو با چنگال خرد كنين و بريزين توش. خرما رو پوست بكنين و له كنين و بريزين . گردو رو هم با رنده ي زيز رنده كنين و اضافه كنين و بزارين حدود 15 دقيقه بجوشد و غليظ بشه. البته مرتب همش بزنين تا ته نگيره. اگه خواستين تخم مرغ هم بزنين كه يه غذاي كامل ميشه و حسابي مقوي. بايد تخم مرغم همون اول با شير سرد مخلوط كنين. بعد از پختن موز رو له كنين و با عسل مخلوط كنين و به غذا اضافه اش كنين. لازم نيست موز و عسل حرارت ببينه و ميتونين تو همون ظرفي كه ميخواين سرو كنين آماده اش كنين و بقيه مواد پخته شده رو اضافه كنين. نوش جون خودتون وني ني تون :)

نكته 1: كرن فلكس مارك تك هم كيفيتش خوبه و هم خوشمزه است. من از اين مارك استفاده كردم . با نمونه هاي خارجي هم برابري ميكنه. درواقع اين محصول ساخت آلمان هست و به سفارش تك ماكارون ساخته ميشه.

نكته2:‌اگه ميخواين از تخم مرغ براي بچه ها استفاده كنين بهتره زرده اش رو بريزين و يه روز درميون هم توي اين غذا تخم مرغ بزنين كه مشكلي براشون پيش نياد.


[موضوع : غذای کمکی]
تاريخ : جمعه 19 خرداد 1391 | 14:33 | نویسنده : مامان مریم

نکاتی درمورد حساسیت غذایی


حساسیت غذایی:
حدود 5% از کودکان دارای حساسیت غذایی هستند. در این کودکان سیستم دفاعی بدن برخی از مواد غذایی را بعنوان ماده مزاحم تلقی کرده و برای دفع آن شروع به تولید آنتی بادی می کند. این آنتی بادی ها می توانند باعث ایجاد حساسیت پوستی (دانه های قرمز بر روی پوست)، اسهال و پر آب شدن چشم شوند.
حساسیت غذایی به دو صورت می تواند ر خ دهد:
- اول اینکه حساسیت بلافاصله پس از خوردن غذا ظاهر می شود. بدین صورت که پس از صرف غذا گلوی کودک متورم شده و او شروع به عطسه می کند، این حالت می تواند توأم با ریزش اشک و پر آب شدن چشم و یا خارش زبان نیز باشد. در موارد نادر تورم گلوی کودک به اندازه ای می شود که می تواند تنفس او را دچار مشکل کند در این صورت باید فوراً کودک را به قسمت اورژانس مرکز درمانی یا بیمارستان ببرید.
- دسته دوم حساسیت ها آنهایی هستند که علایم آن پس از چند روز بروز پیدا می کند. این علایم معمولاً با دانه های قرمز بر روی پوست و یا به هم ریختن شکم کودک همراه است.
برای اینکه مطمئن شوید که کودک شما حساسیت به غذایی خاص ندارد. هنگامیکه می خواهید برای او غذای جدید را شروع کنید بهتر است که هر غذا را با دادن میزان کم شروع کرده و بین هر غذای جدید چند روز فاصله بگذارید تا در صورت بروز حساسیت بدانید کدام غذا باعث ایجاد حساسیت شده است. با دانستن غذایی که کودکتان به آن حساس است باید آنرا از وعده غذایی او حذف کنید. در برخی از کودکان امکان این وجود دارد که حساسیت به غذای خاص خود به خود با گذشت زمان برطرف شود. بنابراین پس از یک ماه می توانید دوباره غذای مذکور را به میزان کم به او داده تا عکس العمل او را به آن غذا بدانید و معمولاً اغلب آلژی ها به غذا از 9 نوع ماده غذایی ایجاد می شوند. این غذاها عبارتند از: لبنیات، غذاهای دریایی، گندم و غذاهای درست شده از آن، آجیل، بادام زمینی، سفیده تخم مرغ، مرکبات، لوبیاو افزودنی و چاشنی های غذا. بنابراین پیش از دادن این غذاها به کودکتان بیشتر مراقب و گوش به زنگ آثار حساسیت باشید. اغلب کودکان دچار حساسیت غذایی ، پس از 3 سالگی این حساسیت را از دست می دهند و می توانند همه جور غذایی را بخورند.
مطلب دیگری که باید مراعات کنید در ارتباط با باقالی می باشد و برخی از افراد به طور ژنتیکی دچار کمبود آنزیم فسفات 6 گلوکز در بدنشان هستند. این افراد با خوردن و یا بو کردن باقالی تازه دچار بروز حالتهایی شبیه به حساسیت می شوند. این علایم عبارتند از ورم لبها، صورت و بدن، تنگی نفس و در حالتهای خیلی شدید حتی رفتن به کما نیز می باشد.منبع :

[موضوع : ]
تاريخ : جمعه 19 خرداد 1391 | 14:33 | نویسنده : مامان مریم


فرنی تخم مرغی: (8ماهگی)
آرد برنج خونگی 1 قاشق غذاخوری
شیرخشک 1 پیمانه
آب 1 فنجان
زرده تخم مرغ 1 عدد
شکر (درصورت تمایل) کمی
کره نصف قاشق چایخوری

آرد را با آب و  شکر (درصورت تمایل) مخلوط کرده و روی حرارت میزاریم تا بجوشه . بعد حرارت را کم می کنیم و زرده تخم مرغ را (که قبلا از سفیده جدا کرده ایم ) میریزیم توش و مرتب هم میزنیم تا کاملاً بپزه. در اواخر پخت هم کره را اضافه میکنیم . بعدشم شیر خشک رو اضافه کرده وخوب هم میزنیم تا کاملا مخلوط بشه و گلوله گلوله نشه.

نکته1: بعد از ریختن تخم مرغ باید مرتب غذا را هم بزنیم تا تخم مرغ با مواد مخلوط شده و بپزد
نکته2: باید دقت شود که تخم مرغ کاملاً پخته شود
نکته3: حدود 15 دقیقه برای پخت این غذا زمان نیاز دارید
نکته4: به دلیل داشتن تخم مرغ در این غذا بهتر است مقدار آماده شده در همان وعده مصرف شود و از نگهداری و مصرف مجدد جلوگیری شود.


[موضوع : ]
تاريخ : جمعه 19 خرداد 1391 | 14:32 | نویسنده : مامان مریمچگونه می توان مطمئن شد مواد مغذی کافی به کودک می رسد.
نوزادان و کودکان نیز مانند بزرگسالان به پنج گروه اصلی مواد مغذی، هیدرات کربن، چربی، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی نیاز دارند. در شش ماهه اول زندگی این مواد را از شیر مادر و یا شیر خشک گرفته و پس از آن باید با غذاهای متنوع و سالم بگیرند.
از آنجائیکه معده کودک بسیار کوچک می باشد و نمی تواند حجم زیادی را در هر بار تحمل کند، بنابراین باید غذاهایی برای کودک آماده کرد که با حجم کم هم بتوانند تمام مواد مغذی را به او برسانند. کودکان از سن 1 تا 5 سالگی سرعت رشدشان کندتر می شود. بنابراین در مقایسه با سال اول تولدشان به میزان کالری کمتری نیاز دارند. بسیاری از مادران و پدران دارای کودک خردسال فر می کنندکه کودکشان به اندازه کافی غذا نمی خورد. ولی آنچه که به نظر شما کم و ناکافی می آید، می تواند برای معده کم حجم کودکتان سیر کننده و کافی باشد.
آنچه که در غذای کودک باید دقت کرد نه تنها حجم غذای او بلکه کیفیت و تنوع غذایی نیز می باشد. راهنمایی زیر کمک می کند تا بدانید که عادات غذایی کودک خردسال شما، مواد مغذی کافی را به او می رساند.
.

· قدم اول: میزان رشد کودک را تحت نظر داشته باشید. از منحنی رشد برای ثبت قد و وزن کودکتان استفاده کنید و در هر بار ویزیت پزشک قد و وزن او را بر روی منحنی بکشید. اگر وزن و قد او در منحنی 50% و یا بالاتر قرار دارد، به این معناست که او به میزان کافی، انرژی از غذاهای متنوع می گیرد. اگر که کودک شما از یک خط منحنی رشد به خط پایین تری نزول کند، این امر می تواند نشانه ای برای وجود مشکل تغذیه ای و سوء تغذیه باشد. اگر کودک شما از ابتدا در .اطراف یکی از خطوط زیر 50% بوده و بر روی همان خط به تدریج بالا آمده است، به احتمال زیاد مشکلی برایش وجود ندارد. ولی اگر او در طی چندماه به اندازه یکی از این خطوط منحنی رشد پایین آمده باشد، بعنوان مثال از خط 50% به 25% نزول یافته باشد، این احتمال می رود غذای کافی به او نمی رسد. اولین نشانه فقر غذایی، کم و آهسته شدن آهنگ رشد کودک می باشد. اگر که فرزند شما بر روی منحنی قد به اندازه یک خط پایین بیاید حتماً با پزشک مشورت نمایید زیرا که آن می تواند دلیل جدی تری علاوه بر کمبود تغذیه داشته باشد.
البته به یاد داشته باشید که پیش از اینکه نگران شوید، دو دلیل طبیعی برای کم شدن و یا ثابت ماندن وزن کودک در منحنی رشد وجود دارد. کودکان بر اثر تحرک بیشتر از قبیل چهار دست و پا راه رفتن و دویدن انرژی بیشتری می سوزانند ممکن است بر روی منحنی رشد کمی پایین آیند این حالت می تواند در هر زمان از 9 ماهگی تا 2 سالگی رخ دهد.
دلیل دوم بسته به فرم بدن کودکتان دارد. معمولاً کودکانی که کشیده هستند و قدشان سریع تر رشد می کند ممکن است که به روی منحنی وزن کاهش داشته باشند بعنوان مثال کاملاً طبیعی است که فرزندتان به روی منحنی قد روی خط 75% و بر روی منحنی وزنی به روی خط 25% باشد.
·
قدم دوم: او را از نظر کمبود مواد غذایی چک کنید. با چک کردن کامل بدن نوزاد می توانید از سر تا به پا در صورت وجود کمبود و مواد مغذی در بدن او به آن پی ببرید. هر یک از علایم زیر می توانند دلیل کمبود مواد مغذی باشد در صورت مشاهده هر یک از این علایم با پزشک اطفال مشورت نمایید.
مو: موی کم پشت، شکننده، خشک و مو خوره دار
پوست: رنگ پریده، پوست خشک و پوست پوست و چروک دار و یا اینکه به صورت شل به ماهیچه وصل باشد. پوست به آسانی و سریع حتی در جاهائیکه در معرض زمین خوردن نیستند کبود شود، داشتن مویرگهای نمایان در زیر پوست و دیر خوب شدن زخمها
چشم ها: حلقه تیره در اطراف چشم و گود افتادن چشم
لب ها: وجود شکاف در اطراف لب که دیر خوب می شوند.
لثه: لثه نرم که به راحتی نیز خون می افتد.
دندان: دندان های بدون دوام با پوسیدگی های زیاد.
زبان: کم رنگ و صاف (بدون پرز بودن)
ناخن ها: شکننده، نازک
استخوان ها: پاهای قوس دار (به اصطلاح پرانتزی)، دنده های بالا آمده
بیشتر علائم بالا نشان دهنده کمبود ویتامینها و مواد معدنی و یا به طور کلی کمبود مواد مغذی به طور بسیار جدی می باشد. اگر کودک شما به مقدار کم دچار سوء تغذیه باشد ممکن است یک یا چند تا از نشانه های بالا را داشته باشد و یا اصلاً هیچ علایم ظاهری نداشته باشد.
.

·قدم سوم: قدم اول و دوم شما به شما نشان می دهند که آیا کودک شما دچار کمبود مواد مغذی هست یا نه. ولی اینکه شما بدانید که فرزندتان تغذیه ایده آل را برای رشد ایده آلش دریافت می کند را تنها از طریق آنالیز تغذیه ای می توانید دریابید.


.
طریقه انجام آنالیز تغذیه ای
برای یک هفته همه آنچه را که فرزندتان می خورد را یاد داشت کنید. نوع غذا ومقدار آنرا برحسب گرم، تعداد قاشق و یا تکه ها را یادداشت کنید. سپس با یک متخصص تغذیه که در زمینه آنالیز تغذیه ای تجربه دارد ملاقات کنید. آنالیزهای تغذیه ای از یک برنامه کامپیوتری استفاده می کنند که می تواند داده های شما را گرفته و مقدار کالری، پروتئین، هیدرات کربن، چربی، ویتامین، مواد معدنی و فیبر دریافتی کودکتان را محاسبه کند. سپس متخصص تغذیه این مقدار را با مقدار ایده آل مورد نیاز سن کودک شما مقایسه می کند. اگر که فرزندتان ماده خاصی را کمتر از مقدار ایده آل دریافت کند، متخصص تغذیه با نوشتن دستور غذایی برای شما، سعی به جبران آن ماده می کند. ممکن است که فرزند شما به استفاده از قرص های مکمل از قبیل مولتی ویتامین و یا کلسیم و .... نیز نیاز داشته باشد.
این پروسس می تواند هزینه بر و وقت گیر باشد. ولی اگر که شما همواره این نگرانی را دارید که کودکتان به مقدار کافی غذا نمی خورد این روش بهترین راه برای اثبات آن است. البته آنالیز تغذیه ای شما هنگامی دقیق است که شما اطلاعاتی را که از تغذیه کودکتان جمع می کنید دقیق و بدون غلط باشد. البته اگر شما بخواهید خود نیز با صرف دقت و بدست آوردن اطلاعات تغذیه ای از طریق کتاب و یا اینترنت می توانید بدون کمک گرفتن از متخصص تغذیه، میزان دریافتی مواد مغذی را در کودکتان محاسبه کنید.

منبع : niniland

[موضوع : ]
تاريخ : جمعه 19 خرداد 1391 | 14:31 | نویسنده : مامان مریم


حلوای نی نی : (8 ماهگی)

آرد گندم 1 قاشق غذاخوری
خرما 1 عدد
آب 1 فنجون
پودر بادوم 1 قاشق چایخوری
کره 1 قاشق چایخوری


آرد را میزاریم روی حرارت تا آروم آروم تفت داده بشه و بوی خامی اش گرفته بشه . بعد کره رو اضافه می کنیم و آروم هم میزنیم. یه کم که سرخ شد خرما رو پوست می کنیم و له می کنیمش و میریزیم توش. بعدشم پودر بادوم رو اضافه می کنیم و هم میزنیم. آخرسر هم آب رو کم کم اضافه می کنیم و هم میزنیم تا کاملا مخلوط بشه و مثل حلوا دربیاد. البته یه کم شل تر از حلوا باشه بهتره که نی نی خوشگلامون راحت بتونن بخورنش

نکته 1: بهتره از آرد سنگگ که از نانوایی تهیه شده استفاده کنین که سبوس هم داشته باشه
نکته2: موقع ریختن آب مراقب بخار آبی که از ظرف بلند میشه باشین
نکته3:آرد را به میزانی تفت بدین که رنگش تغییر کنه و عطر خامیش گرفته بشه ولی نسوزه
نکته4: بعلت خوردن ماست و غذاهای دیگه ممکنه نی نی خوشگلا سردیشون کنه که این حلوا میتونه به رفع اون کمک کنه

[موضوع : غذای کمکی]
صفحه قبل 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 29 صفحه بعد