اشپزی برای کودکان
تاريخ : دوشنبه 22 خرداد 1391 | 23:30 | نویسنده : مامان مریم

قشنگترین و بهترین شکلک ها برای زیباسازی وبلاگسلام به دوستان عزیزم.اش÷زی برای کودکان دلبندمان یکی از دغدغه های مهم

زندگی ماست و منم سعی کردم تا از تجربه هام  و دستورهای اشبزی  مفید و خوبی که در سایت ها و

کتاب ها هست و برای کودکان دلبندمان مناسبه اینجا و در این دفتر اشبزی بگنجانم.امیدوارم لحظات خوبی را
در این وبلاگ سبری نمایید.

[موضوع : ]
تاريخ : جمعه 19 خرداد 1391 | 14:29 | نویسنده : مامان مریم

سرلاک خونگی


سرلاک خونگی: (7ماهگی)
بیسکوییت مادر یا ساقه طلایی 1 عدد
آب جوشیده سرد چند قاشق مرباخوری
شیرخشک (درصورت تمایل) نصف پیمانه
کره به اندازه یه نخود

مواد بالا رو بریزین توی یه پیاله و با پشت قاشق لهش کنین. میتونین شیرخشک هم اضافه نکنین.

نکته1: کره به افزایش وزن نی نی ها کمک میکنه. پس برای بچه هایی که خوب وزن نمیگیرن خیلی مفیده.
نکته2: میشه بجای کره در این میان وعده و کلاً در غذاهای نی نی از روغن زیتون تصفیه شده ی بدون بو استفاده کرد.
نکته3: مقدار کره یا روغن زیتون بایستی بسیار کم بوده تا موجب بهم ریختن وضع مزاجی نی نی نشه

[موضوع : غذای کمکی]
تاريخ : جمعه 19 خرداد 1391 | 14:28 | نویسنده : مامان مریم
موزلی

موزلی یکی از صبحانه هاییه که توی اروپا و کشورهایی مثل آلمان و سوییس زیاد مصرف میشه که شامل انواع میوه ها و مغزها به همراه شیر یا ماست است. حالا من میخوام براتون موزلی مخصوص نی نی های زیر یکسالو آموزش بدم که محدودیت خوردن یه سری از مواد رو دارن

موزلی برای نینی های زیر یکسال:(از 7 ماهگی)
سیب پوست کنده 3 -4 قطعه
گلابی پوست کنده 3-4 قطعه
پودر بادوم 1 قاشق مرباخوری
ماست 2قاشق غذاخوری یا شیرخشک 1 پیمانه

همه مواد رو باهم مخلوط میکنین و با گوشت کوب برقی یا هروسیله ی دیگه ای له میکنین .

نکته1: کشمش و گردو و تخم کتان و تخم آفتابگردون هم توی موزلی اصلی استفاده میشه که برای جوجوهای زیر 1سال مضر هست.
نکته2: اگه از شیرخشک استفاده کردین یک دوقاشق مرباخوری آب جوشیده هم اضافه کنین تا مواد بهخورد هم بره.


[موضوع : ]
تاريخ : جمعه 19 خرداد 1391 | 14:27 | نویسنده : مامان مریم
املت نی نی


املت نی نی: (8ماهگی)
زرده تخم مرغ 1 عدد
کره نصف قاشق مرباخوری
گوجه فرنگی متوسط 1عدد

کره رو میریزن تا گرم بشه و بعدش زرده تخم مرغ رو میریزن و هم میریزن و هم میزنین تا یه کم سفت بشه و خودشو بگیره. بعدش گوجه فرنگی رو پوست کنده و رنده میکنین یا خورد میکنین و توش میریزین وهم میزنین تا کاملا بپزن. بعدش میدین نی نی خوشگلتون بخوره

نکته1: تخم مرغ باید کاملا پخته بشه و حالت عسلی نداشته باشه.
نکته2: نیازی به اضافه کردن نمک نیست و میتونین یه کم آبلیموی تازه بعداز پختن روش بریزین.
نکته3: کره رو نزارین زیاد گرم بشه و بسوزه تا خاصیتش ازبین بره
نکته4: بجای کره میتونین از روغن زیتون بی بو استفاده کنین


[موضوع : غذا ها]
تاريخ : جمعه 19 خرداد 1391 | 14:26 | نویسنده : مامان مریم

گوشت قلقلی : (١سالگی)

گوشت چرخکرده
پیاز
تخم مرغ
نمک و زرد چوبه
گوشت و پیاز و نمک و زردچوبه رو با هم خوب ورز میدم بعد به شکل گرد و خیلی کوچولو در میارم تو ماهی تابه با روغن زیتون کمی سرخ میکنم بعد در ماهی تابه رو میگدارم با شعله کم خوب بپزه و از حالت برشته ای در بیاد تا خوردنش واسه بچه ها راحت باشه بعد تو یک بشقاب سفید گوشت ها رو با کمی ذرت شیرین و نخود فرنگی و سس گوجه تزیین میکنم چون رنگ و برنگه بچه ها خیلی دوست دارن از روی کنجکاوی هم که شده میخورن بعضی وقت ها هویچ رو عدسی ریز میکنم مثل نخود و ذرت گرد بشه اونم پخته میگذارم کنار بشقابش پسر من که دوست داره.


[موضوع : غذا ها]
تاريخ : جمعه 19 خرداد 1391 | 14:19 | نویسنده : مامان مریم

يك قاشق شكر واقعا لازم است


يكي از سخت‌ترين لحظات بچه داري وقتي است كه مي‌خواهي‌به كودك دلبندت داروي بدمزه‌اي بدهي يا حتي غذايي كه او طعمش را نمي‌پسندد.
در اين مواقع شما چه مي‌كنيد؟ دارو را به زور در حلقش مي‌ريزيد يا تهديدش مي‌كنيد كه اگر كاهويش را نخورد از كارتون خبري نيست.
تا به حال به اين مسئله فكر كرده‌ايد كه اگر كودك شما دارويش را نمي‌خورد و سرميز شام از خوردن كاهو و كلم خودداري مي‌كند، ممكن است ساختمان فيزيكي بدنش چنين ساخته شده باشد! تعجب نكنيد.
اين چيزي است كه يك محقق درباره حس چشايي از مركز احساسات شيميايي در فيلادلفيا به آن رسيده. او معتقد است كودكان مزه بد دارو را به‌علت بنيان زيستي‌اش نمي‌پذيرند.
سازوكار بدن آنها طوري طراحي شده كه اين مزه را نپذيرد، چرا كه بسياري از سموم هم مزه تلخ و بدي دارند. اين محقق نتايج بررسي خود را در همايش انجمن شيمي آمريكا مطرح كرده‌است.
در بررسي قبلي او و همكارانش يك ژن مربوط به چشايي به نام TAS2R38 را شناسايي كرده و متوجه شدند كودكاني كه يك آلل( يكي از يك جفت ژن ) از يك والد به ارث مي‌برند، احتمال دارد به مزه تلخ حساس باشند، در حالي‌كه اگر يك آلل از هر دو والد گرفته باشند بسيار به اين مزه حساس هستند.
اين بدان معني است كه اگر بتوان تا حدي جلوي عملكرد اين ژن مربوط به مزه تلخي را گرفت، يكي از گيرنده‌هاي تلخي در دهان از كار مي‌افتد. البته مشكل اينجاست كه تقريبا 25 گيرنده تلخي در دهان وجود دارد. در حالي‌كه تنها 2 گيرنده چشايي به مزه شيريني اختصاص يافته ‌است.
اين يعني پايه زيستي بدن به ما مي‌گويد هر مزه تلخي را رد كن چون سم است و برايت ضرر دارد. اصلا بدن ما اين طوري ساخته شده كه مزه تلخ را نپذيرد. حالا ما مدام به اين كودك بيچاره اصرار مي‌كنيم كه دارو را بخور تا خوب بشي.
محققان در آخرين بررسي خود 900 فرد 5 تا 50 ساله را آزمايش كرده و متوجه شدند كودكاني كه يك آلل حس تلخي دارند از بزرگسالاني كه همين تركيب ژنتيك را دارند، بسيار بيشتر به اين مزه حساس هستند.
حالا ما به كودك بيچاره مي‌گوييم:ببين من چطوري اين كلم را مي‌خورم، خيلي هم خوشمزه ‌است. اين محققان معتقدند دوران كودكي زمان افزايش حساسيت براي بسياري از حس‌ها‌ست.
يك كودك به طعم شيرين و شور علاقه‌مندي زيادي دارد اما اين ترجيح مزه شيريني و شوري در بزرگسالي كم كم تغيير مي‌كند. به همين علت هم ما به راحتي مي‌توانيم مزه تلخ دارو را تحمل كنيم اما كودك نمي‌تواند.
در بررسي اين محققان 57 درصد سفيد پوستان و 70 درصد سياهپوستان يكي از دو ژن ادراك تلخي را داشته و از مزه سبزيجات خوششان نمي‌آمد چون تلخي بيشتري در سبزيجات حس مي‌كردند.
اما بشنويد از 160 كودك زير 8 سال‌  كه 2ژن ادراك تلخي را داشتند، جالب اينجاست كه اغلب اين كودكان براي فرار از مزه بد دارو توانسته بودند بلعيدن قرص را ياد بگيرند. بديهي است كه با خوردن قرص، مزه دارو را كمتر حس مي‌كردند.
لابد مي‌پرسيد پس والدين براي دادن دارو به كودكانشان چه كنند؟ پزشكان توصيه مي‌كنند كه تا جايي كه مي‌توانيد مزه تلخي دارو را با يك مزه ديگر بپوشانيد. اول از همه از مسئول داروخانه بخواهيد دارويي به شما بدهد كه مزه قابل‌قبول‌تري داشته باشد.
خيلي از كارخانجات دارويي با توجه به همين مسئله دارو‌هايي ساخته‌اند كه طعم ميوه‌هاي مختلف داشته و شيرين است. اين دارو‌ها را كودكان بيشتر مي‌پسندند. البته مزه دارو نبايد خيلي هم خوب و خوشمزه باشد، چون بچه‌ها فكر مي‌كنند شكلات يا شربت است و هر وقت بخواهند مي‌توانند از اين شكلات‌هاي خوشمزه بخورند!
اگر داروخانه چنين دارو‌هايي نداشت مي‌توان با اضافه كردن بستني، فرني، آب ميوه و مربا به دارو آن را قابل خوردن كرد. يكي از روش‌هاي بسيار مؤثري كه محققان پيشنهاد داده‌اند خوردن شربت شكلات قبل و بعد از دارو است كه باعث مي‌شود كودك متوجه تلخي و بدمزگي دارو نشود.
در مورد بي‌ميلي به سبزيجات هم مي‌توان از راه حل‌هاي مشابهي استفاده كرد مثلا ماكاروني را با سبزيجات پخته آماده كرد.علاوه بر اين محققان مي‌گويند بهتر است طعم‌هاي مختلف را بارها و بارها به كودك ارائه كنيد.
معمولا وقتي كودكان يك نوع غذا را نمي‌خورند، والدين آن غذا را جزو ليست سياه برده و ديگر دوباره آن‌را به كودك پيشنهاد نمي‌كنند. اما محققان توصيه مي‌كنند كه لازم است والدين پشتكار داشته و يك غذا را بارها و بارها در زمان‌هاي مختلف براي كودك فراهم كنند.
اين تكرار به عقيده آنها مي‌تواند در پذيرش كودك تاثير بگذارد. علاوه بر اين محققان معتقدند درك مزه سبزيجات در رحم و در دوران جنيني شكل مي‌گيرد.
بنابراين به مادران باردار و زنان شيرده توصيه مي‌شود غذا و سبزيجات متنوع در اين دوران بخورند تا كودكانشان هم طعم‌هاي مختلف را بپسندند.
hamshahrionline.ir

[موضوع : ]
تاريخ : سه شنبه 2 خرداد 1391 | 21:25 | نویسنده : مامان مریم

 

چنانچه کودک  بعد از شام چیزی نخورد ، سطوح قند خون وی در صبح بسیار پایین خواهد بود . حال چنانچه کودک صبحانه خود را نخورد قند خون او افت خطرناکی خواهد داشت که منجر به بروز علائمی مانند سردرد ، خستگی ذهنی و جسمی  و گیجی می گردد.


ارتباط معنادار و مستقیمی بین تغذیه مناسب و مغذی در ابتدای روز و توانایی ذهنی کودک وجود دارد . خوردن صبحانه توانایی حل مسائل، یادگیری و تمرکز را  در کودک افزایش می دهد . تحقیقات نشان داده اند  کودکانی که صبحانه می خورند خلاق تر هستند و انرژی پایدار بیشتری دارند .


کودک تمایلی به خوردن غذاهای چرب و شیرین در ابتدای صبح ندارد . وعده  صبحانه زمانی مناسبی برای تامین انرژی مورد نیاز برای رشد و نیز تامین طیف گسترده ای از مواد مغذی کودک می باشد . کودکانی که صبحانه را حذف می کنند نیازهای روزانه خود به ویتامین ها و مواد معدنی را برآورده نخواهند کرد و این اثر در رشد کودک اثرمنفی  خواهد داشت.


کودکانی که صبحانه می خورند به طور کل از رژیم غذایی سالم تری برخوردار هستند.

 بهترین صبحانه چه ویژگی هایی دارد ؟
یک صبحانه مناسب برای کودک باید شامل پروتئین ، چربی ،  کربوهیدرات و مقادیری ویتامین C باشد . پروتئین و چربی نسبت به کربوهیدرات در مدت زمان طولانی تری هضم می شوند بنابراین کمک می کنند که کودک احساس سیری داشته باشد و تعادل قند خون وی را حتی تا زمان ناهار حفظ می کند .  کربوهیدرات سوخت اصلی مغز است . ویتامین c برای تشکیل نروترنسمیترها در مغز ضروری است و ارتباط مستقیمی با افزایش هوش دارد .
در دوران مدرسه تعداد کمی از والدین وقت تهیه یک صبحانه کامل را دارند . ولیکن صبحانه های سرد متعددی وجود دارند که رنجی وسیعی ار مواد مغذی و کالری کافی را در طول هفته فراهم می کنند و در آخر هفته نیز فرصت خوبی فراهم می شود تا یک صبحانه گرم و متشکل از مواد مختلف را تهیه کرد.

 
از برخی مواد غذایی که تحت عنوان صبحانه های خوب برای کودکان تبلیغ می شوند اجتناب نمایید:
سیریل های صبحانه – بسیاری از سیریل هاحاوی مقادیر فراوانی شکر ، چربی و حتی نمک هستند.

روز را به شکل صحیح آغاز کنید

یک صبحانه خوب بایستی شامل مواد مغذی  و با کمترین مقدار چربی ، چربی اشباع ، شکر و نمک باشد . در این قسمت نمونه ای از چندین صبحانه مناسب برای کودکان آورده شده است:


- یک کاسه کورن فلکس مورد علاقه کودک مانند کورن فلکس هایی که حاوی مغزها یا میوه هستند . به همراه شیر کم چرب و مقادیری میوه خرد شده و یا یک لیوان آب میوه طبیعی  (ترجیحاً آب مرکبات و نه آب سیب چراکه آب سیب در مقایسه با مرکبات ویتامین C کمتری دارد ). فراموش نکنید به این مخلوط شیر و کورن فلکس و میوه های خرد شده ، شکر یا نمک اضافه نکنید .

- یک کاسه فرنی تهیه شده با شیر کم چرب ، املت ، یک برش از نان تست سفید و یا ترجیحاً تست کامل و قهوه ای ، یک لیوان آب میوه و یا یک عدد میوه تازه .

- یک کاسه شیر یا ماست کم چرب طبیعی  همراه با میوه های تازه خرد شده مانند توت فرنگی یا تمشک و یک مشت کورن فلکس . یک برش نان کامل با مقداری کره بادام زمینی .

- میلک شیک میوه ای خانگی و یک برش نان کامل با مقداری مارمالاد یا مربای خانگی .

- عدسی ، یک لیوان آب پرتقال طبیعی و یا برشهای از مرکبات ، 2برش نان کامل.

- یک عدد تخم مرغ آبپز ، همراه با نان کامل و مقدار کمی کره ، تکه های گریپ فروت.

- خوراک لوبیای کم نمک تهیه شده با سس گوجه فرنگی همراه با 2 برش نان تست و مقداری کره ، آب پرتقال.

[موضوع : ]
تاريخ : سه شنبه 2 خرداد 1391 | 21:23 | نویسنده : مامان مریم

 

در این قسمت توصیه های مرتبط با رژیم غذایی از سوی دولت های مختلف آورده شده است . توصیه هایی که در نهایت همگی به یک اتفاق نظر زیبا می رسند:

در توصیه های جدید دپارتمان کشاورزی ایالات متحده(USDA) که مربوط به هر دو گروه سنی بزرگسالان و کودکان است چنین آمده است :

 • رژیم غذایی را انتخاب کنید که کلسترول و اسیدهای چرب اشباع کمی داشته و شامل چربی تام اندکی باشد .
 • غذاها و نوشیدنی هایی با شکر محدود را انتخاب کنید .
 • غذاهایی را انتخاب و یا تهیه کنید که نمک کمی داشته باشند .
 • روزانه انوع متنوعی از غلات به ویژه غلات کامل ، میوه ها و سبزیجات بخورید . از هرم غذایی در جهت انتخاب غذاها راهنمایی بگیرید .


در "راهنمای رژیم غذایی کودکان و بزرگسالان" تهیه شده توسط انجمن تحقیقات پزشکی و سلامت استرالیا چنین آمده است :

 • از انواع مختلف غذاهای مغذی استفاده کرده و لذت ببرید .
 • سبزیجات فراوان(شامل بنشن ها / حبوبات)، میوه های فراوان و غلات فراوان (ترجیحاً غلات کامل )مصرف کنید .
 • گوشت لخم و کم چرب ، ماهی ، ماکیان و یا جانشین های آنها مانند حبوبات و مغزها را وارد برنامه غذایی خود کنید .
 • از لبنیات کم چرب استفاده کنید .
 • آب را به عنوان نوشیدنی انتخاب کنید .
 • مصرف چربی اشباع محدود شود و دریافت چربی اندکی داشته باشید .
 • غذاهای کم نمک را انتخاب کنید .
 • در مقادیر اندک از شکر و غذاهای حاوی شکر افزوده ، استفاده کنید .

انجمن استاندارد غذای انگلستان در رابطه با تغذیه کودکان چنین بیان می کند که کودکان باید :

 • از انواع متنوعی از غذاها استفاده کنند .
 • از رژیم غذایی غنی از غذاهای نشاسته ای استفاده کنند . 
 • از رژیم غذایی حاوی مقادیر فراوان میوه و سبزیجات استفاده کنند .
 • از رژیم غذایی با مقادیر متوسط گوشت ، ماهی و جانشین های گوشت مانند تخم مرغ ، لوبیاها و عدس استفاده کنند.
 • مقادیر متوسطی لبنیات دریافت کنند .
 • دریافت بسیار اندک و جزئی از غذاهای چرب و شیرین داشته باشند .
[موضوع : ]
تاريخ : سه شنبه 2 خرداد 1391 | 21:22 | نویسنده : مامان مریم

 

هنگامیکه کودک به سن 5 سالگی می رسد برنامه غذایی او کم و بیش مشابه برنامه غذایی بزرگسالان می شود ولیکن برخی ملاحظات مهم در این سن وجود دارد . در سن 5 سالگی به جز در کودکان مبتلا به آلرژی و کودکان با بیماری های خاص ، اساس برنامه غذایی با برنامه غذایی بزرگسال یکی خواهد بود.


چربی: در این سنین نیاز بیشتر به چربی غذایی پایان می یابد و درصد چربی مورد نیاز 30تا35 درصد از کل کالری روزانه می باشد که این درصد مشابه درصد مورد نیاز در بزرگسالان است . بنابراین  کودک باید به جای لبنیات پرچرب از لبنیات کم چرب و یا با چربی متوسط استفاده کند . از آنجائیکه سطوح چاقی در کودکان رو به افزایش است عاقلانه است که نظارت دقیقی بر دریافت چربی کودکان وجود داشته باشد .
اسیدهای بلند زنجیر امگا3 چربی های سالم و مفیدی هستند که در ماهی های روغنی و برخی غذاهای دیگر یافت می شوند . در مطالعه ای که بر روی کودکان سنین 4 تا 18 سال انجام گرفتنشان داد دریافت اسیدهای چرب امگا3 بسیار پایین بود ، این میزان در حدود 8/0% از کالری کل غذایی است . به طور کلی متخصصین تغذیه  به دریافت دو برابر این میزان  توصیه میکنند.


مغزدانه ها: در این سنین کودک می تواند از تمام مغزها استفاده کند البته در صورتیکه به آنها آلرژی  نداشته باشد.


فیبر: شما می توانید محتوای فیبر برنامه غذایی کودک را از طریق افزایش دریافت دانه های کامل و سبوس دار و نیز حبوبات  افزایش دهید . افزایش فیبر دریافتی در کودکی که از یبوست رنج می برد بسیار با اهمیت است  ولیکن در کودکی با کمبود وزن که حجم بزرگ غذایی را نمی تواند تحمل کند ضرورت ندارد .
راه ساده ای برای محاسبه میزان مناسب دریافت فیبر برای کودک شما وجود دارد . دریافت فیبر غذایی کودک به گرم باید برابر با سن وی به اضافه 5 باشد .  به عنوان مثال در یک کودک 6 ساله باید روزانه 11 گرم فیبر دریافت شود. و یا در یک کودک 10 ساله این میزان باید 15 گرم در روز باشد . در حالیکه به طور میانگین این میزان در یک پسر   4تا18 ساله، فقط 2/11گرم  و در  دخترها  تنها 7/9 گرم می باشد .
کودکان ما به طور میانگین سدیم بالایی در برنامه غذایی خود دریافت می کنند.برطبق توصیه های جدید کودکان سنین 4تا6 سال نباید بیش از 3 گرم در روز نمک دریافت کنند (2/1 گرم سدیم) و کودکان سنین 7تا10 سال نیز نباید بیش از 5 گرم در روز نمک در برنامه غذایی خود داشته باشند (2 گرم سدیم).


دریافت مواد مغذی: چنانچه کودک دارای یک رژیم غذایی متنوع با مقادیر فراوان میوه ها و سبزیجات ، غلات کامل ، پروتئین و مقدار مناسبی چربی باشد نیازی به نگرانی در رابطه با مقدار دقیق هر یک از مواد مغذی(ویتامین ها و مواد معدنی) وجود ندارد .
به خاطر داشته باشید ،هرچه بشقاب کودک رنگین تر باشد ( به ویژه رنگهای قرمز ، زرد و سبز)  مواد مغذی متنوع تر و بیشتری را شامل می شود.

جدول زیر مقادیر استاندارد برخی از ویتامینها و مواد معدنی  مهم ومورد نیاز در کودکان 5 تا 11 سال را نشان می دهد .

 

سن (سال) کالری

پروتئین

(گرم)

ویتامین A

(میکروگرم)

ویتامین C

(میلی گرم)

کلسیم

(میلی گرم)

آهن

(میلی گرم)

روی

(میلی گرم)

پسر

5 - 6

7 - 10

11

 

 1715

1970

2200

 

19.7

28.3

42.1

 

 500

500

600

 

30

30

35

 

450

550

1000

 

6.1

8.7

11.3

 

6.5

7

9

دختر

5 - 6

7 - 10

11

 

1545

1940

1845

 

19.7

28.3

41.2

 

500

500

600

 

30

30

35

 

450

550

800

 

6.1

8.7

14.8

 

6.5

7

9

مقادیر انرژی و مواد مغذی مورد نیاز در کودکان بر حسب توصیه دپارتمان سلامت می باشند

منبع سایت نوین

[موضوع : ]
تاريخ : سه شنبه 2 خرداد 1391 | 21:06 | نویسنده : مامان مریممواد لازم:
موز: یک عدد
کره بادام زمینی:‌ مقداری
مغز تخمه آفتاب‌گردان یا تخمه کدو
چوب شور: تعدادی
یک برش سیب به عنوان زبان

طرز تهیه:
• ابتدا موز را پوست کنده و آن را به قطعات کوچک تقسیم کنید.
• میان قطعات،‌ کره بادام زمینی قرار داده و دوباره آن‌ها را کنار هم قرار دهید.
• درون هر یک از قطعات، یک عدد چوب شور به عنوان پای افعی فرو کنید.
• از مغزهای تخمه‌ به عنوان تاج، چشم‌ و نیز طعمه استفاده کنید.
• از یک برش سیب قرمز برای زبان افعی استفاده کنید.

[موضوع : ]
تاريخ : سه شنبه 2 خرداد 1391 | 21:04 | نویسنده : مامان مریم

مواد لازم:
گوشت گوسفندی=200 گرم
جو پرک= 1/4 بسته
شیر =1/2 لیوان
چهار مغز =1قاشق غذا خوری
کره =50 گرم
نمک= خیلی کم

طرز تهيه:
ابتدا گوشت را 1ساعت آب پز می کنیم و بعد جو پرک را که در شیر خیس کردیم اظافه می کنیم و می گذاریم آرام بپزد و بعد چهار مغز را آسیاب ( میکس ) کرده و اضافه می کنیم و در آخر نمک را اضافه می کنیم و قتی از پخت مطمین شدیم تمتم مواد را میکس یا در غذا ساز می ریزم تا یک دست شود بعد آن را در ظرفریخته و کره را روی آن می ریزیم.

نکته:
بعد از میکس حلیم نباید آن را روی حرارت مستقیم قرار دهیم چون ته می گیرد.
حلیم را در زمستان با گندم و در تابستان با جو درست کنید.
به جای گوشت گوسفلند می توان از مرغ استفاده کرد.

[موضوع : غذا ها]
صفحه قبل 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 29 صفحه بعد